In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

100 lecie Lotnictwa Polskiego na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim

W dniach 16 - 17 czerwca br. na Górze Szybowcowej odbył się piknik modelarski z okazji     100 - lecia Lotnictwa Polskiego. Organizatorem pikniku było Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim, współorganizatorami była gmina Jeżów Sudecki, aeroklub Jeleniogórski i paralajding club z Jeżowa Sudeckiego. Na dwudniową imprezę przyjechało ponad 80 modelarzy z Polski, Czech i Niemiec. Piknik tradycyjnie rozpoczął Wójt Gminy - Edward Dudek, pod, czas oficjalnej ceremonii zostały wręczone podziękowania za współpracę z Euroregionalnym Centrum Modelarskim dla Pani Marceli Tyki z Partnerstwa Izerskiego i dla Pani Agnieszki Sowińskiej nauczycielki ze szkoły podstawowej w Jeżowie Sudeckim. Gościliśmy również nestorów modelarstwa lotniczego Pana Franciszka Parwika, Witolda Hussakowskiego, Leszka Gańskiego. Podczas trwania święta lotniczego można było zobaczyć wspaniałe modele makiet samolotów RWD5, PZL P-8, JAK - 12A, PZL-3, PZL-104 Wilga i dużo innych modeli.


Podziwialiśmy popisy pilotażu prowadzonego przez modelarzy, odbyły się także loty konkursowe z akrobacji i na celność lądowania oraz warsztaty modelarskie dla najmłodszych zakończone zawodami. Na uczestników czekały medale i wspaniałe nagrody. Oprócz prezentacji modeli latających było dużo innych atrakcji takich jak np.:  wystawa modeli., wystawa 100 Lecie Lotnictwa Polskiego przygotowana przez Pana Krzysztofa Bańskiego, a także wystawa pt. "Lotnictwo Polskie oczami dzieci" wystawa prac dzieci z klas 0-3 ze Szkoły Podstawowej w Jeżowie Sudeckim. Popisy sztuk walki pokazała szkoła Aikido prowadzona przez senseja Jerzego Sapiele.  W trakcie pikniku było o dużo akcentów militarnych takich jak wystawa broni palnej, patrol saperski z jednostki z Bolesławca, grupa militarna Festunglauban Lubania czy drużyna "Wikingów". Atrakcją była również mini strzelnica prowadzona  i przygotowana przez Pan Jarosława Szparkowskiego z grupy czarno prochowców. Ekspozycję pokazali sprzętu funkcjonariusze z Komendy powiatowej Policji w Jeleniej Górze. Chętni wrażeń mogli wykupić loty widokowe nad Jelenią Górą śmigłowcem Robinson R44.  To wspaniałe święto wymagało od organizatorów bardzo dużo pracy, ale warto było zaangażować siły, celem pokazania pasji lotnictwa czy wspaniałości modelarstwa. Dla tych wszystkich którzy kochają swoją pasję i dla tych, którzy wspierają modelarstwo.
Chciałbym bardzo podziękować Paniom: Monice Jagiełło, Marioli Gurtatowskiej, Marii Chojnackiej, Magdalenie Dukowicz i Agnieszce Sowińskiej, które zawsze nas wspierają i służą pomocą. Dziękuję kolegom modelarzom, OSP w Jeżowie Sudecki oraz państwu Miroś za pomoc i wsparcie. Kolejna impreza już we wrześniu na Górze Szybowcowej pt. "Święto Latawca."

Władysław Jagiełło

Poprawiony (poniedziałek, 16 lipca 2018 13:21)