In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Wędrówki piesze i rowerowe

Mini przewodnik tras rowerowych - "Wszystkie drogi prowadza na Łysa Górę".

więcej

Poprawiony (poniedziałek, 06 czerwca 2016 09:05)

 

Wędrówka przełomem Bobru

„Rzeka Bóbr na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru”

Park Krajobrazowy Doliny Bobru wchodzi w obręb trzech głównych jednostek geograficznych Sudetów Zachodnich: metamorfiku izerskiego, metamorfiku kaczawskiego i niecki północnosudeckiej. Takie położenie sprawiło, że teren parku obfituje w naturalne odsłonięcia skalnego podłoża o bardzo nierównomiernym rozmieszczeniu. Liczne nagromadzenie skałek głównie granitognejsowych, odsłonięć zboczowych oraz skał metamorficznych obserwować można w południowej i zachodniej części parku. Duże walory krajobrazowe związane są ponadto z centralnie przebiegającą przez teren parku doliną rzeki Bóbr, która na odcinku od Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego oddziela Pogórze Kaczawskie i Góry Kaczawskie od Pogórza Izerskiego. Szereg pasm i wzgórz przebiegających dolinami dopływów rzeki Bóbr oraz odcinki przełomowe charakteryzujące się wąskim dnem i stromymi zboczami sprawiają że rzeźba terenu ma żywy i zróżnicowany charakter. Ciekawe przełomy rzeczne, do których można dotrzeć dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym, na terenie parku zlokalizowane są w okolicach miasta Jelenia Góra i wsi Wrzeszczyn.

Poprawiony (piątek, 29 maja 2015 06:03)

Więcej…

 

Szlak: odcinek łącznikowy: Płoszczyna Górna – Jeżów Sudecki

Kolor: czarny
Długość: 1,9 km
Przebieg:
Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu drogi asfaltowej biegnącej z Jeżowa Sudeckiego na Szybowisko, tuż za tablicą drogową określającą koniec strefy terenu zabudowanego i utwardzonej drogi polnej, wiodącej pod Stromcem w kierunku Ploszczyny. Jest to droga bardzo widokowa przebiegająca w terenie otwartym przez pola uprawne. Od granicy lasu szlak prowadzi w dół i kończy się na drodze asfaltowej, w pobliżu przystanku PKS w Płoszczynie Górnej.

Poprawiony (piątek, 11 lutego 2011 12:23)

 

Szlak: odcinek łącznikowy: Jeżów Sudecki – Szybowisko

Kolor: niebieski
Długość: 2,9 km.
Przebieg:
Szlak zaczyna się na skrzyżowaniu dróg przy zakładach zsybowcowych i prowadzi drogą asfaltową przez wieś do góry w kierunku Szybowiska. Po lewej stronie mijamy „Dom Gwarków” – dawną karczmę górniczą, uważaną za jeden z najstarszych drewnianych budynków w Sudetach. Szlak wiedzie dobrą drogą asfaltową, ciągle w górę. Różnica wysokości na całym odcinku 2,9 km wynosi 160 m. Przy tablicy drogowej określającej koniec terenu zabudowanego odbija w lewo czarny odcinek łącznikowy do Płoszczyny. Tu tablica informacyjna z mapą i schematem szlaków. Nasz szlak zaś prowadzi krętą drogą przez otwartą przestrzeń, by osiągnąć Szybowisko. Tu bar restauracyjny oraz miejsca noclegowe. Szybowisko jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na Kotlinę Jeleniogórska i otaczająca je pasma górskie: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Naprzeciw baru Hexe 69 tablica z mapą i schematem szlaków rowerowych.

Poprawiony (piątek, 11 lutego 2011 12:16)

 

Szlak: „ Obwodnica Srebrna” wokół Jeżowa Sudeckiego

Kolor: żółty
Długość: 33,9 km
Przebieg: Start przy Urzędzie Gminy Jeżów Sudecki przy ul. Długiej (0 km)(330m). Tu przy przystanku MPK tablica z mapą i schematem szlaków rowerowych. Szlak wiedzie w dół, by zraz skręcić w lewo, w ul. Krętą. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku Jeleniej Góry. Jedziemy przez osiedle domów jednorodzinnych. Dojeżdżamy do ogródków działkowych (po lewej stronie ) i kościoła św. Michała Archanioła (po lewej stronie)(0,8 km), gdzie zaczyna się ul Polna. Przed nami budynki osiedla Zabobrze, a nad nimi widok na pasmo Karkonoszy. Wyjeżdżamy na niezabudowaną przestrzeń i na skrzyżowaniu z droga szutrową, skręcamy w lewo. Jedziemy drogą polną stanowiąca granice pomiędzy Gmina Jeżów Sudecki a miastem Jelenia Góra.

Poprawiony (piątek, 11 lutego 2011 12:09)

Więcej…

 
Więcej artykułów…