Ułatwienia dostępu

Sesja Rady Gminy

Mieszkańcy Gminy Jeżów Sudecki

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz.40, 572, 1463 oraz 1688) Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze I postanawia co następuje:

§1.
Zwołuje się sesję Rady Gminy Jeżów Sudecki na dzień 7 maja 2024 r. o godzinie 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jeżów Sudecki, ul. Długa 63, w celu złożenia ślubowania przez radnych Rady Gminy Jeżów Sudecki oraz Wójta Gminy Jeżów Sudecki, wybranych w wyborach do organów jednostek samorządu terytorialnego, przeprowadzonych w dniu 7 kwietnia 2024 r.
oraz w głosowaniu ponownym w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w dniu 21 kwietnia 2024r.

§2.

Ustala się porządek obrad sesji Rady Gminy Jeżów Sudecki zwołanej na dzień 7 maja 2024 r.:

1. Otwarcie Sesji.
2. Złożenie ślubowania przez Radnych.
3. Stwierdzenie kworum, wybór protokolanta.
4. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy.
5. Wybór Wiceprzewodniczących Rady Gminy.
6. Złożenie ślubowania przez Wójta Gminy.
7. Zamknięcie obrad I Sesji Rady Gminy.

Komisarz Wyborczy w Jeleniej Górze I
/-/ Sławomir Papierzański

I N F O R M A C J A

w sprawie dowozu osób niepełnosprawnych oraz osób, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 60 lat do lokali wyborczych w wyborach samorządowych, zarządzonych na dzień 21 kwietnia 2024 roku
Na podstawie art. 37e ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1277 ze zm.) informuję, że:

1. Wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat, mają prawo do bezpłatnego transportu z:

a) miejsca zamieszkania, pod którym dany wyborca ujęty jest w spisie wyborców, albo miejsca podanego we wniosku o dopisanie do spisu wyborców w danej gminie, o którym mowa w art. 28 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy, do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie wyborców ujęty jest ten wyborca, albo
b) miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego w dniu głosowania, w przypadku, o którym mowa w art. 32 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy - zwanego dalej "transportem do lokalu";
c) lokalu wyborczego, zwanego dalej "transportem powrotnym".
2. Wyborcy, o którym mowa w pkt 1, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.
3. Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego wyborca zgłasza Wójtowi Gminy Jeżów Sudecki do dnia 04 kwietnia 2024 roku.
4. Zgłoszenie może być dokonane osobiście, pisemnie lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu podaje się nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, oznaczenie miejsca zamieszkania, lub innego miejsca, wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego oraz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy, o ile posiada.
5. Zgłoszenie należy dokonać do sekretariatu Urzędu Gminy Jeżów Sudecki lub na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
6. W zgłoszeniu wyborca, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, oświadcza o tym fakcie, a wyborca niepełnosprawny oświadcza o orzeczonym stopniu niepełnosprawności i ważności orzeczenia.
7. Wójt Gminy informuje wyborcę, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania, najpóźniej na 2 dni przed dniem głosowania (do dnia 19 kwietnia 2024 r.).
8. Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania (do dnia 19 kwietnia 2024 r.). Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane osobiście, pisemnie lub w formie elektronicznej.
9. Informacje dodatkowe pod nr. telefonu 790 550 901.

2024 04 18

Sesja Rady Gminy

Mieszkańcy Gminy Jeżów Sudecki

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2023r. poz.40 ze zm.) zwołuję XLVIII Sesję Rady Gminy Jeżów Sudecki, która odbędzie się dnia 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy - Jeżów Sudecki, ul. Długa 63.

Porządek obrad:
1. Otwarcie Sesji:
a) stwierdzenie kworum,
b) wybór protokolanta,
c) wyłożenie protokołu z XLVII Sesji Rady Gminy.
2. Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi.
3. Sprawozdanie z działalności Stowarzyszeń realizujących zadania powierzone
w drodze otwartych konkursów w 2023 roku:
a) Ludowy Klub Sportowy „Lotnik” Jeżów Sudecki,
b) Gminny Ludowy Klub Sportowy „Jeżów Sudecki”,
c) Moto Klub Siedlęcin,
d) Euroregionalne Centrum Modelarskie.
4.Informacja i sprawozdanie z działalności oraz realizacji zadań Ochotniczych Straży
Pożarnych na terenie Gminy w 2023 roku - Zarząd Gminny OSP i przedstawiciele
jednostek OSP: Czernica, Dziwiszów, Jeżów Sudecki, Siedlęcin.
5. Sprawozdanie z bieżącej pracy Przewodniczącego Rady i Wójta Gminy.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Sprawy różne i przyjęcie protokołu z XLVII Sesji Rady Gminy.
8. Zamknięcie obrad XLVIII Sesji Rady Gminy.

Przewodniczący Rady Gminy
Wacław Lesik

 

 

Posiedzenie sesji będzie transmitowane, nagranie będzie udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Jeżów Sudecki w zakładce e-sesja.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów

Dnia 27 marca 2024 r na listę światowych geoparków UNESCO wpisana została Kraina Wygasłych Wulkanów obszar położony w Sudetach. To trzeci Geopark w Polsce wpisany na listę UNESCO. Na świecie jest 170 geoparków występujących w 44 krajach. Dwa istniejące w Polsce to: Geopark Łuk Mużakowa i Geopark Świętokrzyski.

Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego.

Rozciąga się na terenach między Złotoryją, a Jelenią Górą. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszar Polski, zajmujący powierzchnię 1300 km² .

W geoparku spotykamy pozostałości aktywności wulkanicznej sprzed 500, 270,i 20 mln lat.

Są to liczne formy skalne wyróżniające region na mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Formy skalne w Geoparku pochodzą z różnych okresów geologicznych, które mówią nam między innymi o dawnych zbiornikach morskich i procesach zachodzących w głębi Ziemi. To także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyroda ożywiona.

Stowarzyszenie Kaczawskie, które zarządza Geoparkiem wraz z przedstawicielami partnerskich gmin, powiatów, stowarzyszeń działających na jego terenie, nadleśnictw i mieszkańców od lat prowadziło działania zabiegające o wpisanie tego wyjątkowego obszaru na listę Światowych Geoparków UNESCO. Gmina Jeżów Sudecki już prawie 9 lat aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Kaczawskim, jest jego członkiem wspierającym i posiada przedstawiciela w Radzie Geoparku KWW.

Członkostwo w Sieci Geoparków umożliwia regionom dalszy zrównoważony rozwój, wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji krajowej i zagranicznej.

To także prestiż rozpoznawalnej na całym świecie marki UNESCO.

Polecamy ten wyjątkowy obszar zarówno mieszkańcom jak i turystom, link do strony: https://www.gorykaczawskie.pl/geopark/