In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1552131

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Śladami Naszej Historii

28 kwietnia i 19 maja br. Odbył się rajd „Śladami szybowcowej historii Jeżowa Sudeckiego”. Organizatorem rajdu było Euroregionalne Centrum Modelarskie w Jeżowie Sudeckim. W dwuetapowym rajdzie brało udział 154 osoby, dzieci, młodzież i dorośli z naszej gminy. Uczestniczyli również ludzie z regiony, z innych miast Polski jak: Nowa Ruda, Nowa Sól czy Warszawa. Rajd cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli poznać miejsca gdzie tworzyła się historia światowego szybownictwa.

 

Zwiedzono dawne kasyno lotnicze (obecna szkoła podstawowa), dom teściów Edmunda Schnajdera, założyciela szkoły szybowcowej w Grunau, Zakład Szybowcowy, Izbę Tradycji w dawnej szkole szybowcowej oraz Górę Szybowcową gdzie było zakończenie rajdu. Oprócz poznania historii szybownictwa była też możliwość spędzenia czasu z rodzina i znajomymi. Na zakończenie rajdu w scenerii przy starych legendarnych szybowcach „Grunau Baby” były wręczane uczestnikom rajdu, przez Wójta Gminy – Edwarda Dudka, pamiątkowe dyplomy i odznaki. Po wręczeniu nagród odbyło się wspólne spotkanie przy ognisku, gdzie uczestnicy mogli wspólnie piec kiełbaski. Organizując rajd chcieliśmy pokazać i przedstawić piękną kartę historii szybownictwa Jeżowa Sudeckiego, celem uzupełnienia wiedza mieszkańców i turystów w tym zakresie. Wielu mieszkańców naszej miejscowości, a także i okolic mało  na ten temat wiedziało.
Mamy nadzieję, że wspaniałe opowieści naszej historii opowiadane przez  Pana Stanisława Błasiaka i Pana Marka Koselskiego pozwoliło choć w części poznać historię szybownictwa.
W imieniu organizatorów chciałbym bardzo podziękować nauczycielom za pomoc przy przeprowadzeniu rajdu: Pani Agnieszce Sowińskiej, Joannie Słabickiej, Renacie Sobańskiej-Puk, Agacie Nidrych i Panu Arturowi Breczce. Dziękujemy Panu Hendrykowi Mynarskiemu za możliwość zwiedzenia Zakładu Szybowcowego. Wielkie podziękowania dla Pana Stanisława Błasiaka i Pana Marka Koselsksiego oraz Pana Jacka Musiała. Panu Wójtowi Edwardowi  Dudek i Panu Arturowi Smolarkowi za pomoc i wsparcie przy organizacji rajdu. Chciałbym również podziękować naszym partnorom z aeroklubu ziemi wałbrzyskiej i Fundacji Otwarte Muzeum Techniki z Wrocłąwia, z którą realizujemy  program pn. „Historia skrzydłami pisana”.
Kolejny rajd już za rok, a najbliższa duża impreza modelarska,  to Piknik z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego 16 – 17 czerwca br.  na Górze Szybowcowej.
Serdecznie zapraszamy
Władysław Jagiełło