In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Nowy punkt widokowy na Okolu

Okole uchodziło dawniej za najwyższy szczyt Gór Kaczawskich. Jego nazwa intrygowała badaczy  niemieckich, którzy poświęcili szczytowi wiele publikacji. Nazwa wywodzi się od rożnych słów: np.
Na Guzie, Naokoło- kojarząc to z kształtem wierzchołka, albo jego walorami widokowymi. Okole uchodziło powszechnie ze jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. W II połowie XIX wieku szczytowe skałki przystosowano do roli punktu widokowego. Pomiędzy nimi umieszczono tablicę  z opisem panoramy, a potem wzniesiono drewniana wieżę widokową , która zapewniała widok na wszystkie strony. Od strony wschodniej pod wierzchołkiem stanął drewniany schron turystyczny, w którym znajdował się stół i ławy. W okresie międzywojennym wszystkie skałki na szczycie miały status pomników przyrody. Okole stanowiło bardzo popularny cel wędrówek.


Po 1945 roku przez pierwsze lata stała na szczycie drewniana wieża widokowa, ale z czasem popadła w ruinę. Jeszcze wcześniej zniknął schron turystyczny.
Pozostały tylko metalowe schody i barierki na szczycie skałki, a następnie przez wiele lat punkt widokowy był niedostępny ze względu na brak metalowych schodów, które zostały skradzione.
W bieżącym roku dzięki staraniom wielu instytucji oddano do użytkowania nowy punkt widokowy na Okolu 714 m n. p. m. Punkt widokowy odbudowano dzięki projektowi pn. „Ochrona cennych przyrodniczo terenów Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez budowę alternatywnych ścieżek i tras rowerowych.
Cel projektu- „Wzmocnienie mechanizmów ochrony bioróżnorodności na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego poprzez rozbudowę infrastruktury turystycznej, umożliwiające zmniejszenie antropopresji na tereny chronione”
Beneficjentami projektu byli: Gmina Świerzawa, Nadleśnictwo Złotoryja, Gmina Wojcieszów, Gmina Pielgrzymka.
Szczyt Okola został ponownie udostępniony turystom, wybudowano duża   platformę widokową i wygodne wejście na nią. Obok stanął schron dla turystów, gdzie można odpocząć w pięknym zakątku w otoczeniu  przyrody Gór Kaczawskich.
Do punktu widokowego doprowadzi turystę szlak niebieski od strony Chrośnicy i drogi dojazdowej    do Lubiechowej  , który jest bardzo dobrze oznakowany, więc nie powinno być problemu z dotarciem na miejsce.
mapa

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.
Redakcja

Poprawiony (piątek, 17 sierpnia 2018 08:48)