In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1851016

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Kolejne środki unijne z Euroregionu Nysa

W ramach dofinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego, Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczypospolita Polska 2007-2013 poprzez Fundusz Małych Projektów za pośrednictwem Euroregionu Nysa w Jeleniej Górze Gmina Jeżów Sudecki pozyskała środki na realizację projektu pn. „10-lecie partnerstwa gmin Jeżów Sudecki i Paseky nad Jizerou”. Okres realizacji projektu od dnia 1 sierpnia  2011 roku do 31 stycznia 2012 roku.

W bieżącym roku mija 10 lat od pierwszego spotkania z przedstawicielami Gminy Partnerskiej Paseky na Jizerou. Współpraca została zapoczątkowana przez członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie Sudeckim. W 2002 roku nasza współpraca opierała się na wzajemnym poznawaniu się i  ustalaniu zasad współpracy. Dnia  26.02.2003 roku  Rada Gminy podjęła  uchwałę ws. Porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy gminami Jeżów Sudecki, a gminą czeską Paseky nad Jizerou.  Umowa partnerska została podpisana  dnia  24 maja 2003 roku  w Pasekach nad Jizerou.

Współpraca gmin realizowana jest na wielu płaszczyznach i zaangażowane są różne grupy społeczne. W ciągu trwania partnerstwa  odbyliśmy ponad 200 spotkań. Wiele z nich było trójstronnych z partnerem niemieckim Gminą Vierkirchen,z którą  podpisaliśmy umowę partnerską 28 marca 2003 roku.
W ramach projektu będą realizowane następujące działania:

  1. Kartoflada – święto ziemniaka będzie miało na celu zaprezentowanie historii uprawy ziemniaka po trzech stronach granic. Sołectwa oraz gminy partnerskie przygotują na konkurs kompozycje  z jesiennych plonów tj. zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół. Mieszkańcy wezmą udział w konkursie kulinarnym- ciasta i  potrawy z zastosowaniem ziemniaka. Kartoflada odbędzie się dnia 17 września 2011 roku na placu przed Wieżą Książęcą w Siedlęcinie.
  2. Wspólne spotkanie Gmin Partnerskich na szlaku kolejowym Jeżów Sudecki-Jelenia Góra-Kořenov – zwiedzanie Muzeum kolei zębatej w Kořenovie, przejazd koleją, przejście szlakiem turystycznym do wieży widokowej Stiepanka i do Paseky nad Jizerou, działanie odbędzie się dnia 8 października 2011 roku.
  3. Konferencja z okazji 10-lecia współpracy Gminy Jeżów Sudecki i Paseky nad Jizerou połaczona z występem członków chóru z kościoła św. Wacława z Paseky nad Jizerou- działanie odbędzie się dnia 5 listopada 2011 roku w Siedlęcinie.
  4. Wydanie trójjęzycznego kalendarza na 2012 rok promującego współpracę partnerską.- 1000 szt.
  5. Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czernicy w Paseky nad Jizerou i Bozkovie – działanie odbędzie się w miesiącu styczniu 2012 roku.

Celem projektu jest prezentacja współpracy partnerskiej Gminy Jeżów Sudecki i Paseky nad Jizerou. Podczas 10 lat współpracy odbyło się ponad 200 spotkań, spotkania  odbywały się po trzech stronach granic. Obchody 10-lecia współpracy są doskonałą okazją do podsumowania partnerstwa, określenia możliwości poszerzenia współdziałania w kolejnych latach. .Wydanie materiałów promujących będzie prezentacją współpracy, zrealizowanych działań kulturalnych, wydawniczych. Całkowity koszt projektu  wynosi 11665,00 euro, z tego 85% zostanie pokryte z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10% z budżetu państwa, 5%
z budżetu gminy.

unia

Koordynator Bożena Matuszewska