In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1847958

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Sprawozdanie z półkolonii w Siedlęcinie

Półkolonia w Siedlęcinie rozpoczęła się w tym roku 04.07.2011r. i trwała do 29.07.2011r. Zajęcia prowadzone były w budynku Szkoły Podstawowej w Siedlęcinie przy ulicy Szkolnej 10 . Zajęcia te połączone były z programem profilaktycznym w zakresie nadużywania alkoholu, narkotyków oraz zachowań agresywnych w Siedlęcinie.  Uczestniczyli w nich zarówno najmłodsi mieszkańcy naszej wsi, jak i uczniowie gimnazjum. Ze względu na dużą rozpiętość wiekową prowadzący zajęcia musieli organizować je w taki sposób, aby każdy z uczestników ciekawie i efektywnie spędził czas wolny.  Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00 Ogromnie cieszy fakt, że dzieci i młodzież bardzo chętnie i licznie uczęszczali na te spotkania.  Prowadzącymi były: pani Zuzanna Kozyra- Jędruch oraz pani Dorota Piwowar. Zajęcia zostały podzielone na cztery tygodnie i dzieci mogły się zapisywać na tydzień lub tygodnie, które ich interesowały. W pierwszym tygodniu zajęcia prowadziła Pani Dorota Piwowar, natomiast kolejne trzy tygodnie Pani Zuzanna Kozyra- Jędruch.

W pierwszym tygodniu odbywały się liczne zajęcia plastyczno- techniczne. Uczestnicy wykonywali plakaty na temat „Mamo, Tato- nie pij alkoholu i nie pal papierosów” oraz „Wiejska zagroda” (malowanie, wycinanie, wyklejanie zwierząt gospodarskich, wykonanie zwierząt z tektury, pudełek po jajkach itp). Dzieci uczestniczyły również w zajęciach sportowych, zabawach z balonami na placu zabaw, zawodach rowerowych pod hasłem. „Wolniej niż ślimak”. 07.07.2011 r. odbył się bezpłatny wyjazd do Myśliborza, do Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Krajoznawczej SALAMANDRA . Uczestnicy półkolonii brali udział w prelekcji o życiu motyli, łapali motyle w siatkę na polanie oraz rozpoznawali ich nazwy przy pomocy Atlasu Motyli. Nie był to jednak koniec atrakcji. Dzieci miały również okazję wysłuchania prelekcji na temat powstawania wulkanów, brały udział w zajęciach plastyczno- technicznych oraz wykonywały doświadczenia „ Jak zachowuje się lawa po wybuchu wulkanu?”. W ostatnim dniu pierwszego tygodnia czekał na uczestników półkolonii słodki poczęstunek oraz występ aktorów z Krakowa z przedstawieniem teatralnym pt. „ Wilk i Zając w mieście”. Występ ten został opłacony przez Radę Sołecką w Siedlęcinie, za co składamy serdeczne podziękowania. 

W drugim tygodniu półkolonii dzieci wykonywały  plakaty przestrzegające przed piciem alkoholu, paleniem papierosów oraz używaniem narkotyków. Najmłodsi wykonywali rysunki farbami oraz kolorowali przygotowane przez Panią Zuzannę Kozyra- Jędruch malowanki. Odbyły się również zawody drużynowe w „zbijaka” oraz biegi z przeszkodami. Dzieci uczestniczyły również w szeregu zabaw ruchowych na sali gimnastycznej. Uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach plastyczno- technicznych, układali puzzle, grali w warcaby oraz inne gry stolikowe. Dzieci otrzymały nagrody za swoje prace plastyczne. Pogoda przez ostatnie dni dopisała i uczestnicy półkolonii  mogli korzystać z jej uroków. 12.07.2011r. brali udział w konkursie plastycznym, który został zorganizowany na placu obok sali Domu Ludowego. Dzieci malowały kredą na asfalcie przepiękne obrazki, których tematem przewodnim były wakacje. Można było zobaczyć plaże, zielone palmy, morze… Ciekawych pomysłów nie brakowało. W tym dniu nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz rozgrywek sportowych. Nagrodą za wspaniały humor i niezwykłą pomysłowość dzieci było wyjście na lody. Następnego dnia na uczestników półkolonii czekało niezwykłe wyzwanie, a mianowicie wycieczka piesza na Wzgórze Krzywoustego. Wyruszyliśmy o 9.15. Droga była długa, ale wszystkie dzieci były  bardzo dzielne i już po około 90 minutach dotarliśmy do celu. Niektóre dzieci po raz pierwszy podziwiały piękne widoki rozciągające się ze Wzgórza Krzywoustego. Dalszym punktem naszej wycieczki była lodziarnia i obejrzenie studni znajdującej się w budynku Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. 14 lipca dzieci w wykonanych przez siebie indiańskich opaskach w wymalowanymi twarzami biesiadowały przy ognisku. Po obfitym ognisku nie brakowało czasu na zabawy. 15 lipca odwiedziła nas Pani Anna Chodkowska, która zaprezentowała uczestnikom tajniki „ tańca z ogniem” nazywanego fairshow. Dzieci mogły zobaczyć wachlarze, poiki oraz levisticky. Pani Anna opowiadała o tajnikach tej trudnej sztuki. Każdy mógł zadać pytanie naszemu gościowi. Oprócz dodatkowych atrakcji każdy dzień zajęć obfitował w liczne zajęcia plastyczne, techniczne i sportowe.

Trzeci tydzień półkolonii przyniósł dzieciom mnóstwo radości. Jedną z głównych atrakcji był Dzień Strażaka zorganizowany przez komendanta OSP Siedlęcin Pana Marcina Bereja. Po śniadaniu zebraliśmy się na boisku szkolnym, gdzie już czekały na nas węże strażackie, strażacki tor przeszkód, hełmy i stroje strażaków. Dzieci miały okazję nauczyć się zwijać i rozwijać węże, przymierzyć uniformy strażackie, uczestniczyć w zawodach na przygotowanym torze przeszkód. Uśmiech nie znikał z twarzy uczestników półkolonii. Nie był to jednak koniec atrakcji. Po chwili przerwy na obiad udaliśmy się na plac obok Domu Ludowego, gdzie każde dziecko miało okazję po raz pierwszy życiu trzymać wąż strażacki tryskający wodą. To było wielkie przeżycie. Tradycją stało się, że w każdym tygodniu dzieci miały zajęcia sportowe na placu obok szkoły połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Tak też było w trzecim tygodniu. Niewątpliwą atrakcją była również wycieczka do Pilchowic. Uczestnicy półkolonii mieli okazję zwiedzić elektrownię wodną, poznać historię budowy tamy oraz obejrzeć piękne zdjęcia związane z budową tamy oraz powodziami, które nawiedziły Pilchowice. Wycieczka bardzo podobała się dzieciom. Dzieci w tym tygodniu miały również dwa konkursy plastyczne pt.: „ Praca strażaka” oraz „ Moje wrażenia z wycieczki do Pilchowic”. Wykonawcy najpiękniejszych prac zostali nagrodzeni. Ostatni tydzień półkolonii obfitował w różne rozgrywki sportowe ( zbijak, piłka siatkowa, hokej). Odbyło się również spotkanie z pracownikami policji. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji oraz uzależnień od alkoholu, papierosów i narkotyków połączonej z prezentacją multimedialną. Uczestnicy półkolonii uczestniczyli ponadto w praktycznych zajęciach, gdzie poznawali zasady postępowania  w razie ataku psa. W tym tygodniu nie zabrakło również miejsca na wycieczkę. Odwiedziliśmy Straż Pożarną w Jeleniej Górze, gdzie poznaliśmy ciężką pracę strażaków.

O ich pracy opowiadał nam młodszy kapitan Pan Jarosław Pruś. Dzieci były niezwykle zafascynowane wizytą u strażaków. Mogły przymierzyć hełm strażacki, zobaczyć wnętrze wozu strażackiego, zobaczyć wyposażenia strażackie w czasie akcji pożarniczych. To było niesamowite spotkanie dla wielu uczestników półkolonii. Spotkanie ze strażakami zaowocowało wykonaniem prac konkursowych na temat  ich pracy. Podczas trwania półkolonii dzieci miały zapewnione posiłki. W pierwszym tygodniu pierwsze i drugie śniadanie, w drugim i trzecim tygodniu śniadanie i obiad, natomiast w czwartym pierwsze i drugie śniadanie.

Organizacja półkolonii to wkład wielu osób, okazanie serca i chęci zapewnienia dzieciom spokojnych, bezpiecznych i ciekawych wakacji.  Składam serdeczne podziękowania Pani Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Alicji Karmelita, Wójtowi Gminy Jeżów Sudecki Panu Edwardowi Dudkowi, Przewodniczącego Komisji Profilaktyki   i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Panu Stanisławowi Sekuła, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedlęcinie Pani Elżbiecie Knappe, Sołtysowi wsi Siedlęcin Panu Marianowi Tyka, Radzie Sołeckiej wsi Siedlęcin, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Siedlęcinie oraz sponsorowi, który sfinansował obiady dla dzieci. Dziękuję również Panu Ryszardowi Smolarek oraz Pani Patrycji Juszczak za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczek. Dziękuję również Pani Ewie Kufel oraz Pani Irenie Cichońskiej- Skoczeń.


       Zuzanna Kozyra- Jędruch