In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Ekstremalnie

Aktywnie

Wspinaczka

Wędkowanie

Rodzinnie

W górach

Galeria zdjęć

 

mapagminy1

esesja

logo-mrg2

GO

 

PO

 

Odsłon : 1729616

cz1

Strona Startowa

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

„10-lecie współpracy gmin Jeżów Sudecki i Paseky nad Jizerou”

 W 2011 roku obchodzimy 10-tą rocznicę rozpoczęcia współpracy  Gminy Jeżów Sudecki z Gminą Partnerską Paseky nad Jizerou. Z tej okazji, dnia 5 listopada 2011 roku w Siedlęcinie odbyły się obchody tego jubileuszu, które składały się z występu chóru z kościoła  św. Wacława z Paseky nad Jizerou  w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie, oraz Konferencja. Działania są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz  środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Członkowie chóru po przyjeździe do Siedlęcina zwiedzili Wieżę Książęcą w Siedlęcinie, a następnie koncertowali podczas mszy św., która była celebrowana przez proboszcza parafii ks. Dariusza Pytla, ks. Krzysztofa Mikuszewskiego proboszcza parafii w Pasekach nad Jizerou i Bozkovie. 

Po koncercie wszyscy udali się do Sali Domu Ludowego w Siedlęcinie, gdzie odbyła się Konferencja. Uczestniczyli w niej mieszkańcy Gminy Jeżów Sudecki i  przedstawiciele gmin partnerskich – Paseky nad Jizerou i Vierkirchen. Wójt Gminy Edward Dudek na wstępie powitał wszystkich uczestników i zabrał głos następującymi słowami: „Kropla drąży skałę…” – ta mądrość może być mottem partnerskiej współpracy  Gmin Jeżów Sudecki i Paseky nad Jizerou. Pamiętam pierwsze spotkanie późną jesienią 2001 roku w Pasekach, kiedy z Naszą delegacją spotkał się nieżyjący już Starosta Vitězslav Kučera wraz  z radnymi, strażakami i pracownikami urzędu. Po nim nastąpiła wiosną 2003 roku rewizyta w Jeżowie Sudeckim i udział w sesji Rady Gminy. Obawy i dyskusje o możliwościach nawiązania i rozwoju partnerstwa były i są nadal, a współpraca rozwija się w najlepsze. Mimo naszego bliskiego sąsiedztwa niewiele wzajemnie wiedzieliśmy o strukturze  administracji państwowej i samorządowej w Polsce i Czechach, o funkcjonowaniu urzędów, oświaty, o ochronie środowiska, zabytków itd. Spotkania pozwoliły poznać nasze miejscowości, mieszkańców, działające stowarzyszenia i organizacje, jak również historie, tradycje i zwyczaje lokalne, obchodzone święta i uroczystości. Ważnym ogniwem Naszej współpracy jest parafia p.w. św. Wacława, w której  od ponad 30 lat działa chór, a Ojcowie Saletyni z Polski pełnią posługę kapłańską. Konsekwentne działania, planowanie zamierzeń i ich realizacja pozwoliły przez 10 lat, odbyć ponad 160 spotkań, w których w sumie uczestniczyło kilka tysięcy mieszkańców Naszych Gmin.  Życzę by kolejne 10 lat zaowocowało jeszcze większą aktywnością, a sukcesy były radością dla mieszkańców i najlepszym potwierdzeniem decyzji o partnerskiej współpracy Naszych Gmin”. Starosta Gminy Paseky n/Jizerou Hana Růžičkova, w swoim wystąpieniu podsumowała najważniejsze działania, które były realizowane po dwóch i trzech stronach granic,  dokonała oceny współpracy, która mimo wstępnych obaw rozwinęła się bardzo dobrze, a podejmowane działania były na wielu płaszczyznach, dowodem tego jest ilość odbytych spotkań, których odbyliśmy 232 dwu i trójstronne spotkania. Dużym wyróżnieniem było przyznanie II miejsca w konkursie  Euroregionu Nysa w kategorii - Partnerstwo Komunalne. Działania nasze są wspomagane środkami uzyskanymi  z projektów, które są pisane i realizowane przez partnerów. Największą popularnością wśród mieszkańców cieszą się działania związane z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi – Forum strażackie oraz wspólne ćwiczenia, zawody, poznawanie wyposażenia i zwiedzanie remiz strażackich. Corocznie organizowany jest Rajd gmin partnerskich, podczas, którego poznajemy gminy partnerskie w którym uczestniczą mieszkańcy trzech gmin. Działanie te cieszy się coraz większą popularnością, uczestniczy w nich ok. 100 osób. Kolejnym działaniem mającym na celu integrację  są spotkania na nartach biegowych i rowerach, a także uczestnictwo naszej młodzieży w zawodach sportowych organizowanych w Pasekach nad Jizerou. Dużym plusem jest możliwość nauki języków, poprzez bezpośredni kontakt podczas spotkań. Burmistrz gminy Vierkirchen Horst Brückner  w swoim wystąpieniu  również podsumował współpracę gmin. W ramach podziękowania wręczył kosz pełen kwiatów dla Wójta Gminy i Starosty. Następnie głos zabrała Bożena Matuszewska koordynator projektów realizowanych przez Gminę Jeżów Sudecki, która zaprezentowała realizacje 11 projektów, dziękując p. Arturowi Breczce i p. Sławomirowi Mackiewiczowi za koordynowanie 3 projektów. Kolejnym punktem konferencji było wyróżnienie osób, które przyczyniły się do nawiązania i rozwoju partnerstwa. W pierwszej kolejności Wójt Gminy podziękował  Starostce Gminy Paseky nad Jizerou oraz  Burmistrzowi Gminy Vierkirchen, panu Jozefowi Valdmann oraz jego małżonce Jaromili pani Jakubowi Waldamann (założyciele i prowadzący chór), druhowi Naczelnikowi Viktorowi Malikowi z jednostki SDH Paseky nad Jizerou, ks. Krzysztofowi Mikuszewskiemu, który corocznie gości w swojej parafii dzieci, prezentujące mieszkańcom Bozkova i Paseky n/Jizerou Jasełka oraz polskie i czeskie kolędy, panu sołtysowi Marianowi Tyce za duże zaangażowanie i pomoc w organizacji wielu działań realizowanych na trenie sołectwa Siedlęcin, pani Bożenie Matuszewskiej za realizację projektów i wspólnych spotkań. Pan Wójt podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju partnerstwa. Pani Hana Růžičkova podziękowała za współpracę Wójtowi i Burmistrzowi i wręczyła piękne zegary z wygrawerowanymi herbami trzech gmin. Zegary te mają odmierzać czas do kolejnego jubileuszu współpracy. Na Konferencję została przygotowana prezentacja multimedialna w której były prezentowane zdjęcia z poszczególnych działań.  Zwieńczeniem uroczystości był przygotowany poczęstunek przez Sołectwo Siedlęcin i Stowarzyszenie „Nasz Siedlęcin”. Na zakończenie uroczystości członkowie chóru zaprezentowali pieśni biesiadne w języku polskim. W imieniu własnym i Wójta Gminy serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przygotowali Konferencję i za wszystkie działania zrealizowane w tych 10-u latach współpracy.

Koordynator Bożena Matuszewska

 

Projekt pn.„10-lecie współpracy Gmin Jeżów  Sudecki i Paseky nad Jizerou”,
 współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz  środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

eu