Ułatwienia dostępu

Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Nagroda „Karkonosz’2022” w Gminie Jeżów Sudecki.

Gmina Jeżów Sudecki zgłosiła kandydaturę Pana Władysława Jagiełły – Prezesa Stowarzyszenia Euroregionalne Centrum Modelarskie do nagrody Starosty Jeleniogórskiego w kategorii „Za całokształt działalności na rzecz turystyki”. Kapituła konkursu przyznała nagrodę i dnia 7 października 2022 roku w Hotelu Gołębiewski podczas uroczystej gali Pan Władysław Jagiełło odebrał statuetkę Karkonosza z rąk Starosty Powiatu Jeleniogórskiego.
Euroregionalne Centrum Modelarskie zostało reaktywowane w Jeżowie Sudeckim w 2012 roku. Pan Władysław Jagiełło na bazie Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim rozpoczął działalność modelarską z dziećmi i młodzieżą. Po oddaniu do użytkowania Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich, Koło Modelarskie otrzymało swoje zaplecze modelarskie - Modelarnię, która została utworzona i w pełni wyposażona w ramach realizowanego programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013.

Po otwarciu obiektu modelarze mogli rozpocząć zajęcia w ramach warsztatów modelarskich, które były prowadzone przez instruktorów modelarstwa. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i biorą w nich udział mieszkańcy Gminy Jeżów Sudeckim, oraz osoby z innych miejscowości Powiatu Karkonoskiego. Zawodnicy Centrum Modelarskiego biorą udział w zawodach, piknikach i pokazach modelarskich w kraju i za granicą. Bardzo duże zaangażowanie instruktorów, zawodników, modelarzy przyczyniło się do rozpropagowania szczególnie wśród mieszkańców Powiatu Karkonoskiego tradycji modelarskich, które są mocno wpisane w historię lotnictwa w Jeżowie Sudeckim.
Dużym wydarzeniem dla Koła Modelarskiego była wizyta Polskiego Kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego, który odwiedził pracownię i na zakończenie wizyty ocenił, że modelarze mają najlepiej wyposażoną pracownię modelarską w Polsce, -takie uznanie na pewno procentuje tym, że nasi modelarze są widziani podczas imprez na terenie powiatu, województwa i kraju oraz za granicą.
Euroregionalne Centrum Modelarskie poza modelarstwem dba i pielęgnuje historie szybownictwa Ziemi Jeleniogórskiej i Jeżowa Sudeckiego. Prowadzą zbiórkę na zakup legendarnego szybowca “Grunau Baby”i pozyskali szybowiec “Pirat”. Opiekują się Izbą Lotniczej Pamięci, która mieści się w budynku Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. Zgromadzone tam eksponaty muzealne są udostępnione dla mieszkańców powiatu i turystów. Poprzez te działania wykorzystywany jest potencjał Euroregionalnego Centrum Modelarskiego, a darczyńcy nadal przekazują pamiątki związane z historią lotnictwa, szybownictwa i modelarstwa, ale najważniejszą rzeczą jest bezpośredni przekaz informacji przez byłych lotników i pasjonatów lotnictwa dla odwiedzajacych Izbę turystów.

Euroregionalne Centrum Modelarskie bardzo aktywnie promuje swoją modelarską działalność poprzez udział w wydarzeniach w kraju i za granicą, m.in. takich jak:

- mistrzostwach Europy w modeli klasie F3F w Danii,
- międzynarodowe halowe zawody modeli szybowców “Młodzi szybownicy na start”
w których uczestniczyło ponad 120 zawodników;
- od 10 lat międzynarodowe Karkonoskie Pikniki Modelarskie o puchar “Karkonoszy”,
- Święto Latawca,
- Rajd śladami szybowcowej historii Jeżowa Sudeckiego,
- coroczne spotkania modelarzy z Polski, Czech i Niemiec w Frydlandzie,
- pokazy i warsztaty modelarskie dla mieszkańcow Gmin Partnerskich Paseky nad Jizerou -Czechy i Vierkirchen – Niemcy.

Euroregionalne Centrum Modelarskie prowadzi wiele zajęć i uczestniczy w spotkaniach, warsztatach dla dzieci i młodzieży w placowkach oświatowych w miejscowościach:Jelenia Góra, Ludów Polski, Ciepłowody, Bielawa, Dzierżoniów, Mieroszów, w Domach Dziecka
w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porebie, Kaczorowie, Przesiece, w Szkole Specjalnej w Jeleniej Górze. Instruktorzy prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą podczas zorganizowanego wypoczynku letniego i zimowego.
W swoim dorobku Stoarzyszenie posiada nagrody i osiągnięcia:
-Nagrodę Starosty “Liczyrzepa”.
-Błękitne Skrzydła przyznane dla Euroregionalnego Centrum Modelarskiego.
-Błękitne Skrzydła dla instruktora Władysława Jagiełły.
-Mistrzostwo Polski w Klasie F3F dla Rafała Wiaderek,
-W-ce mistrzostwo Polski w klasie F3F dla Rafała Wiaderek – 3 krotnie.
Stowarzyszenie Euroregionalne Centrum Modelarskie prowadzone przez kilkudziesieciu działaczy i instruktorów modelarstwa zrzesza pensjonatow modelarstwa w wieku od 5 lat do 99 lat. Reaktywacja modelarni powoduje, że jest jedyną na terenie Powiatu Karkonoskiego, a rozwijana pasja i szeroka działalność reprezentuje i promuje Gminę i Powiat w Polsce i za granicą.
Sedeczne gratulacje!

Redakcja